Rompetrol a revenit pe profit

Rafinăria Petromidia
Rafinăria Petromidia
De aici poți distribui:

Rompetrol Rafinare, companie membră a Grupului KMG International, a înregistrat, în primele nouă luni ale anului 2022, o cifră de afaceri brută consolidată de aproximativ 4,87 miliarde de dolari și un profit operațional (EBITDA) de circa 327 de milioane de dolari, ca urmare a cotațiilor de piață mai mari, comparativ cu perioadele similare ale anului trecut. În primul trimestru, raportase pierderi de 132,8 milioane dolari, de nouă ori mai mari faţă de perioada similară din 2021.

În primele 9 luni din 2022, marja europeană de rafinare a crescut cu 107,9 USD/MT și s-a situat la un nivel mediu de 120,5 USD/MT. Indicatorii au fost influențați, în principal, de redresarea continuă a cererii de produse rafinate.

„Rompetrol Rafinare continuă să reprezinte un factor de stabilitate în industrie, la nivel local și regional. Perioada ianuarie – septembrie 2022 a fost una complexă, cu provocări în aprovizionarea de materie primă, cu o revizie terminată cu succes și în graficul propus și cu un context complicat în zona Mării Negre. Cu toate acestea, ne-am aliniat producția și vânzările, astfel încât să venim în sprijinul cererii crescute din țară și ne-am concentrat pe eficientizarea fluxurilor operaționale și maximizarea performanțelor, în condiții de siguranță și protecție a mediului înconjurător”, a declarat Felix Crudu – Tesloveanu, Directorul General al Rompetrol Rafinare.

În perioada ianuarie – septembrie 2022, Rompetrol Rafinare, prin rafinăriile Petromidia Năvodari, Vega Ploiești și Divizia de Petrochimie, și-a orientat circa o treime din produsele obținute către piața externă. Valoarea totală a exporturilor realizate depășește 1,27 de miliarde de dolari, însumând peste 1,28 de milioane de tone vândute.

Rompetrol Rafinare a rămas, și în 2022, un contribuabil important la bugetul de stat al României, cu un aport de aproape 440 de milioane de dolari în al treilea trimestru al anului și peste 1,13 miliarde de dolari în primele nouă luni din 2022.

Acționarii semnificativi ai Rompetrol Rafinare SA sunt KMG International (54,63% – direct și indirect) și Statul Român prin Ministerul Energiei (44,7%).

Segmentul de rafinare*

T3 2022T3 20219 luni 20229 luni 2021
Cifra de afaceri brutăUSD1.596.921.222739.904.0744.159.133.4132.628.471.462
EBITDAUSD143.810.651(6.363.761)343.730.9895.898.779
Rezultat netUSD116.936.453(39.583.395)235.190.711(81.903.501)
Operațional
Materii prime procesate – PetromidiaKt1.5076003.8173.326
Materii prime procesate – VegaKt10538268227
Producție BenzinăKt398741.003776
Producție diesel & jetKt7744671.9711.845
Vânzări carburanți- internKt6775131.7561.735
Vânzări carburanți- exportKt439771.030818

*Activitatea de rafinare cuprinde rezultatele societății Rompetrol Rafinare referitoare la rafinăriile Petromidia și Vega. Rompetrol Rafinare calculează marja brută de rafinare după cum urmează – (Vânzări de produse petroliere – Costul materiei prime)/Volumul vânzărilor. Marja netă de rafinare este profitul operațional (EBITDA) împărțit la volumul vânzărilor.


Cifra de afaceri brută a segmentului de rafinare a atins aproape 1,6 miliarde de dolari în T3 2022, respectiv 4,16 miliarde de dolari în primele 9 luni din 2022 și un profit operațional (EBITDA) de circa 343 de milioane de dolari, în perioada ianuarie – septembrie 2022.

În primele 9 luni ale anului, rafinăria Petromidia Năvodari a procesat peste 3,8 milioane de tone de materii prime, obținând o producție de aproximativ 1 milion de tone de benzină și 1,97 milioane de tone de carburanți diesel și Jet A1. Vânzările de carburanți au fost concentrate în proporție de peste 60% pe piața internă.

În trimestrul III al anului, gradul de utilizare a capacității de rafinare a fost la nivel maxim, de 100%, cu un supus total de 1,5 milioane de tone de materii prime. Totodată, de la începutul anului, rafinăria Petromidia a avut un grad de utilizare de circa 85%. Rata crescută de procesare a materiei prime, corelată cu piața favorabilă a produselor petroliere, au susținut obținerea de rezultate bune în rafinăria Petromidia Năvodari.

Astfel, în primele nouă luni ale anului, a fost înregistrat un randament al produselor albe de 85,68%wt și un indice al intensității energetice de 97,61%.

În ceea ce privește rafinăria Vega Ploiești, unicul furnizor intern de bitum pentru piața din România și singurul producător național de hexan, procesarea totală, în primele 9 luni ale anului, a fost de 267,7 mii de tone, în creștere cu aproximativ 20% față de primele 9 luni din 2021.

De asemenea, gradul de utilizare a capacității de rafinare a crescut cu peste 16%, ceea ce a permis consemnarea unei pierderi tehnologice de doar 0,63% și un consum energetic de 2,32 GJ/t.

Rafinăria din Ploiești se află în sinergie perfectă cu rafinăria Petromidia Năvodari – cea mai mare din România și una dintre cele mai moderne din regiunea Mării Negre. Astfel, Petromidia îi asigură integral rafinăriei din Ploiești materiile finite/semifabricate necesare obținerii de produse speciale cu o valoare adăugată ridicată.

Segmentul de petrochimie*

T3 2022T3 20219 luni 20229 luni 2021
Cifra de afaceri brutăUSD46.657.85931.200.653166.399.887146.292.930
EBITDAUSD(28.138.933)(4.346.939)(46.342.459)9.961.551
Rezultat netUSD(34.428.289)(9.892.600)(63.026.088)(5.481.550)
Operațional
Propilenă procesatăkt3429274
Etilenă procesatăkt833127
Producție polimerikt3159473
Total vânzărikt381810689

*Segmentul de petrochimie cuprinde activitatea de petrochimie din societatea Rompetrol Rafinare și activitatea societății Rompetrol Petrochemicals SRL.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*